Biologijos projektas ,,Neatlygintina donorystė ”

Lapkričio 07-24 dienomis gimnazijoje vyko biologijos projektas ,,Neatlygintina donorystė ”. Projekto tikslas:  skatinti neatlygintiną  donorystę, puoselėti humanizmo principus ir idėjas, ugdyti pilietiškumo jausmą.

Organizuojamas projektas suteikė galimybę pilnamečiams bendruomenės nariams tapti kraujo donorais ir pamąstyti apie organų donorystę, galbūt net įsigyti donoro kortelę.

Neatlygintina kraujo donorystė išsivysčiusiose pasaulio šalyse – įprastas reiškinys, dabar jau ir  Lietuvoje tokia altruistinė pareiga pakankamai dažnai atliekama. Donorų kraujo komponentai ir iš jų pagaminti preparatai reikalingi ligoniams po sunkių chirurginių operacijų, gimdyvėms, apdegusiems, sužeistiems ir įvairiomis ligomis sergantiems žmonėms, o vienintelis kraujo šaltinis– sveiki žmonės. Gimnazijoje kasmet organizuojama neatlygintina kraujo donorystės akcija.  Šiemet akcijos metu neatlygintinais kraujo donorais tapo 32 gimnazijos dvyliktokai ir trys mokytojai

1. Čypaitė Greta

32. Umbrasaitė Dovilė

Kūno kultūros mokytoja Elena Medzevičienė

Biologijos mokytoja Violeta Kundrotienė

Fizikos mokytojas Ardas Skladaitis.

„Lapkričio 7 dieną turėjome integruotą biologijos pamoką, kurią vedė organizacijos ,,Gyvastis“ atstovės. Buvome supažindinti su organų donoryste, jos begaline svarba žmogui. Pasirodo, kad gyvybiškai svarbaus organo žmogui tenka luktelt ir ne vienerius metus. Paskaita privertė susimąstyti, kad tame laukiančiųjų sąraše bet kada gali atsidurti ir tu pats bei vienas iš tavo artimųjų, tad nevertėtų į šį dalyką pažiūrėti pro pirštus. Tą pačią dieną turėjom galimybę tapti kraujo donorystės akcijos dalimi. Ja pasinaudojo nemaža dalis gimnazijos mokytojų bei abiturientų, tarp jų ir aš. Tapę donorais visi tarpusavyje dalinomės įspūdžiais, jautėmės padarę mažą darbelį, kuris kažkam reikš tiek daug.“

Greta Čypaitė IV kl.

Vienas svarbiausių neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo motyvų yra etiniai įsipareigojimai visuomenei. Dauguma donorų tvirtina, kad būtent moralinis pasitenkinimas, patiriamas suvokus, kad padėjai kitam, išgelbėjai gyvybę, lemia norą duoti kraujo. Žmonės, duodantys kraujo laisva valia ir be jokio finansinio atlygio, yra mažiausiai linkę slėpti informaciją apie savo sveikatos būklę ar gyvenseną, dėl kurios jie nebūtų tinkami donorystei. Todėl neatlygintina kraujo donorystė yra vienas pagrindinių kraujo saugumo, kurį sunku užtikrinti net moderniausiais tyrimais, veiksnių. Projekto metu Nacionalinio kraujo centro darbuotoja Irma Pimpičkaitė,  1-3 klasių moksleiviams vedė paskaitas apie neatlygintiną kraujo donorystę.

Populiarinant organų donorystę Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ vadovė Aušra Degutytė, skaitė paskaitą ketvirtos klasės gimnazistams apie organų donorystę. Paskaitoje savo gyvenimiška patirtimi dalinosi, gyvenančios su persodintais inkstais, Justina  Jankovskaja, Audronė Tutlienė .

Lapkričio 07-24 dienomis gimnazijos bendruomenei buvo pristatytas integruotas biologijos ir anglų kalbos stendinis-informacinis pranešimas apie neatlygintiną kraujo donorystę. Pranešimą paruošė Agnė Blauzdžiūnaitė 4 kl. Stendo paruošimą kuravo biologijos chemijos mokytoja Danguolė Skladaitienė.

Projekto koordinatorė : biologijos mokytoja Violeta Kundrotienė.